GYULAI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

>>>>>>>>>>>> GyCSzSz - HIVATALOS HONLAPJA <<<<<<<<<<<<<<< gycszsz@gmail.com

A fürdővárosban nem szűntek meg a tűzoltó alapítványok

Szerző: Kiss A. János

Dudaszeg József már akkor „civil” volt, amikor gyulai tűzoltóparancsnokként egyenruhában járt. Ma is több szálon kötődik gyulai civil szervezetekhez. A Gyulai Civil Szervezetek Szövetsége felügyelő bizottságának tavaly megválasztott elnöke, az „Önkéntes Tűzoltózenekarok Fennmaradásáért”, illetve a „Gyula Tűzvédelméért” Alapítványok kuratóriumának elnöke. S régóta tagja, újabban vezetőségi tagja az Összefogás Gyuláért Egyesületnek is. Munkálkodik a Kéklámpa Egyesületben is. Nem vitás, érdekes lehet meghallgatni a véleményét a civil világról – s annak szépre sikerült gyulai szeletéről.

 dudaszeg_jozsef.jpg

– Megtiszteltetésnek vettem – nyilván mások is így lennének vele –, hogy felkértek a szövetség felügyelő bizottságának vezetésére – mondta Dudaszeg József, aki egy országok során átívelő civil szervezet, a Nemzetközi Tűzoltó Csillagtúra elnökségének is tagja az ugyancsak gyulai Kiss Józseffel együtt. – A két alapítványban megalakulásuk, 1991 óta látom el a kuratóriumok vezetését. Remélem, hogy ismét lehetőséget kapunk arra, hogy olyan nagy nemzetközi rendezvényt szervezzünk, amilyen az 1993-as és a 2009-es nemzetközi tűzoltó csillagtúra volt itt, Gyulán. A nagy távolság ellenére is mindkétszer mintegy három-három ezer – főként nyugat-európai – résztvevője volt a csillagtúráknak. Gondolom, az idegenforgalomból élő gyulai vállalkozások meglátják benne az üzleti lehetőségeiket. Halkan megjegyzem, e csillagtúrákat az idegenforgalmi előszezon közepe felé szokás rendezni, amikor még jócskán akadnak kihasználatlan szálloda-és éttermi kapacitások, kevesebb a vásárló, az érdeklődő.

– Lát esélyt egy újabb csillagtúra megrendezésére?

– Úgy tűnik, 2019-ben ismét bizalmat kapunk a nemzetközi szervezettől, ugyanis a két korábbi rendezés a tagországokban elismerést szerzett Gyula számára. A gazdasági környezet erre ma kevésbé látszik alkalmasnak, de reméljük, hogy néhány év múlva pályázati úton, szponzorok segítségével, s akár üzleti eszközökkel megteremthetők lesznek a feltételek. Egyébként nem mi hoztuk szóba az újabb rendezést, gyakorlatilag felajánlották számunkra. Talán kevesen tudják, hogy a Béke sugárúti civil ház felújítása is a tűzoltó csillagtúrára való felkészülés „mellékterméke” volt. Az Esze Tamás utcai másik civil házzal együtt a városban példás a civil szervezetek működési feltételeinek tárgyi biztosítása.

– Most, hogy a hivatásos tűzoltóság nem érdeklődik a tűzoltó-alapítványok iránt, mi van e civil szervezetek laktanyában tárolt tárgyi eszközeivel?

– Ezeket változatlanul az alapítvány kezeli, elraktároztuk azokat. Vannak köztük olyan eszközök is, melyeket egy újabb rendezvényen hasznosítani tudunk. Semmit nem akarunk elkótyavetyélni.

– A város mindenkori vezetése partner volt a csillagtúrák szervezésében?

– Igen, s nincs okunk feltételezni, hogy a jövőben ez nem lenne így.

– Ez az alapítvány 1988 óta Gyulán, kétévente tűzoltózenekari fesztiválokat is szervezett. Ezzel hozzájárultak a hazai tűzoltózenekari hagyományok megőrzéséhez. A 2009-es csillagtúra miatt legutóbb egy évvel előbbre hozták a soron következő fesztivált. Azóta viszont nincs.

– Az említett változások miatt átmenetileg szüneteltetni kellett a fesztivált. De nem mondtunk le arról, hogy új feltételek között folytassuk az immár hagyományossá lett, színes és sokak által kedvelt, ugyancsak az idegenforgalmat előszezonban élénkítő országos rendezvényt.

– Emlékezetem szerint a két civil szervezet alapító okirata – ahogy az országban más hasonló alapítványoké is – azzal számolt, hogy a kuratórium elnöki tisztét a mindenkori tűzoltóparancsnok látja el. Mi változott azóta?

– Természetesen nyugállományba helyezésemkor, a parancsnoki tisztség átadásakor felajánlottam ezt a jelenlegi parancsnoknak, aki nem kívánt élni a lehetőséggel. Így bírósági döntéssel ideiglenesen egyszemélyes kurátor lettem a zenekari alapítványnál, s mert nem szerettük volna ebek harmincadjára juttatni az alapítványt, új kuratóriumot állítottunk fel. A tűzvédelmi alapítvány kuratóriuma pedig még áll, szerepe akkor léphetne előtérbe, ha a csillagtúra szervezése időszerűvé válna.

– A tűzvédelmi alapítvány egyik célja az volt, hogy tűzoltóság költségvetéséből nem finanszírozható szakmai tárgyi fejlesztéseket segítse.

– Úgy van. Például a híradóügyelet számítógépes fejlesztését, az életeket mentő feszítő-vágó készletet, szükségessé vált járműveket a hivatalosan lehetségesnél sokkal korábban be tudtuk szerezni az alapítvány segítségével. Hozzá kell tennem, hogy az önkormányzat kész volt ennek érdekében pályázatokat benyújtani, három új, igen korszerű gépjárműfecskendőhöz is hozzájutottunk az összefogás eredményeként. További három tűzoltókocsi került hozzánk külföldi kapcsolataink révén. Itt jegyezném meg, elképzelhető, hogy előbb-utóbb egy tűzoltó múzeumot is meg tudunk szervezni.

– Gyulán egymást érik a városi civil rendezvények. Ez nincs így mindenütt.

– Valóban. S ebből mi is kivesszük a részünket. Elképzelhető, hogy pályázat útján meg tudjuk teremteni egy olyan állandó kiállítás létrehozását, mely a tűzoltó csillagtúrák gazdag anyagából lenne összeállítható.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 22
Heti: 64
Havi: 433
Össz.: 95 437

Látogatottság növelés
Oldal: Újabb csillag(túra) a gyulai égen?
GYULAI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE - © 2008 - 2024 - gycszsz.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »